65032, пр-т. Шевченка, 4, м. Одеса, Україна

Вирішення соціально-екологічних проблем населених пунктів, розташованих навколо озера Сасик

Озеро Сасик створено на місці колишнього солоного лиману Сасик, внаслідок відокремлення його дамбою від Чорного моря і з’єднання каналом з Дунаєм. Озеро входить до складу Дунай-Дністровської зрошувальної системи ( далі ДДЗС), будівництво якої здійснювалось у 1976 – 1991 роках.

Створення ДДЗС на базі перетворення морського лиману Сасик стало причиною негативної екологічної трансформації і виникнення гострих та невирішуваних традиційними методами економічних, екологічних, соціальних проблем та конфліктів. Проте за жодним економічним параметром ДДЗС не вийшла на проектний рівень. Економічний результат від зрошення на ДДЗС не був досягнутий внаслідок деградації земельних ресурсів (засолення), а також постійно зростаючих витрат на вдосконалення проекту, які значно перевищили початкові, без того величезні капітальні вкладення. Через незадовільну якість води на поливних землях жодного разу не була досягнута проектна урожайність – економічна ефективність ДДЗС виявилася низькою, а капітальні й експлуатаційні витрати високими. Урожайність озимої пшениці в останні роки зрошення становила у середньому 35% від проектної, кукурудзи – 25%. З кожним роком об’єми зрошення падали разом з економічними результатами. За даними Одеської гідрогеологомеліоративної експедиції встановлено, що на ДДЗС осолонцьовано 28,1тис. га зрошуваних земель. На сьогодні строк служби ДДЗС є вичерпаним і подальше її існування із Сасиком в якості джерела водопостачання недоцільне. З 2000 року зрошення земель з Дунай-Дністровської зрошувальної системи припинено.

Сьогодні проблеми басейну озера Сасик – це комплекс проблем екологічного, соціального, економічного та санітарно-епідеміологічного характеру, які неможливо вирішити без здійснення комплексних заходів.

Інститутом проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України у 2009 році проведено науково-дослідницьку роботу «Поліпшення екологічного стану озера Сасик» за дорученням Одеської обласної державної адміністрації та Одеської обласної ради за участю 9 провідних науково-дослідницьких та проектних організацій України, в якій міститься висновок: економіко-екологічні та соціально-економічні перспективи розвитку району Сасика можуть бути реалізовані лише за умови повернення його в природний стан – морський лиман. Для поліпшення екологічного стану Сасика необхідно відновити його генетичний зв’язок з Чорним морем шляхом роздамбування.

Подальше використання природно-ресурсного потенціалу Сасика як морського лиману потребує визначення пріоритетів та регламентів його використання. Ці питання мають вирішуватися паралельно з визначенням доцільності, форм, проектів інноваційного розвитку системи зрошення в Придунайському регіоні (за рахунок прямої подачі води з Дунаю), а також, вирішення питань водопостачання населення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.08.2010 № 757 створена Міжвідомча комісія з вирішення питання доцільності ліквідації дамби на озері Сасик, перше засідання якої відбулося 18 листопада 2010 року у місті Одесі.

Комісія прийняла рішення звернутися до Кабінету Міністрів України стосовно надання доручення НАН України з метою систематизації звітів наукових установ, в тому числі і напрацювань Інституту проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України та Українського НДІ екологічних проблем, та надання до 1 лютого 2011 року пропозицій щодо доцільності приведення озера Сасик до стану морського лиману, але до цього часу відповідне рішення не прийнято.