65032, пр-т. Шевченка, 4, м. Одеса, Україна

Розвиток мінерально-сировинної бази

Мінерально-сировинна база області майже на 80 % складається із сировини для виробництва будівельних матеріалів. Найбільш важливими видами є: цементна сировина, керамзитова сировина, камінь будівельний, вапняк для опіку, піски.

Найбільше розповсюдження мають тверді нерудні корисні копалини місцевого значення: піски, суглинки, гравій, галька, граніти, які використовуються як будівельні матеріали чи сировина для їх виробництва.

За даними Причорноморського ДРГП на території області налічується 145 родовищ корисних копалин, що застосовуються у будівництві та знаходяться на Державному балансі родовищ корисних копалин, з яких розробляються лише 45 родовищ.

З інших корисних копалин виявлені чи попередньо розвідані нафта, природний газ, залізна руда, фосфорити, кольорові метали, золото, кам’яне та буре вугілля, лікувальні грязі та ін. Але на сьогодні багато з них непривабливі для промислової розробки (невелика кількість запасів, дорогі пошукові роботи).

Видобування корисних копалин загальнодержавного значення, наприклад, нафти та газу, знаходиться фактично на стадії дослідницько-промислових розробок через брак коштів та малий дебіт продуктивних нафтогазоносних пластів.

Сьогодні на предмет виявлення нафтогазоносних родовищ більш активно вивчається шельф Чорного моря (значно дешевша вартість пошукових робіт).

Значний резерв розвитку оздоровчо-рекреаційного комплексу на території області являють собою родовища мінеральних грязей, які незважаючи на достатній ступінь їх вивченості, освоюються в дуже обмежених розмірах.

Загальні прогнозні ресурси підземних вод Одеської області становлять близько 736,70 тис. м3/добу. Із зазначеної кількості ресурсів розвідані та затверджені у Державній комісії по запасах корисних копалин експлуатаційні запаси підземних вод по 25 родовищах (38 ділянок) у кількості 486,71 тис. м3/добу. З розвіданих запасів використовується лише 45,6 тис. м3/добу або 9%. Таким чином, в області є значні перспективи розширення використання підземних вод.

Крім питних прісних підземних вод на території області розвідані та затверджені експлуатаційні запаси по 14 родовищах (22 ділянки) мінеральних вод у кількості 7,192 тис.м3 /добу, у тому числі за категоріями: А – 3,628 тис.м3 /добу, В – 2,5815 тис.м3 /добу , С1 – 0,9825 тис.м3 /добу.

Найбільші з них Одеське – 2272 м3 /добу, Куяльницьке –1516 м 3 /добу, Кароліно-Бугазьке – 1800 м3 /добу, Сергіївське – 919 м3 /добу, Чорноморське – 212 м3 /добу.

Мінеральні води Одещини представлені переважно хлоридно-натрієвими водами та використовуються для лікувальних цілей і промислового розливу.