В області експлуатується близько 5400 артезіанських свердловин, 195 шахтних колодязів та 8 каптажів. Однак, забезпеченість потреби підземними водами питної якості у цілому по області становить 28%.
Із загальної кількості артсвердловин близько 20 % потребують ремонту або тампонажу. У зв’язку з постійним реформуванням сільгосппідприємств, наданням в оренду земельних ділянок, купівлею-продажем, банкрутством підприємств постійно зростає кількість безхазяйних свердловин та свердловин, які потребують тампонажу. Найбільша кількість безхазяйних свердловин (201) та свердловин, які підлягають тампонажу (67) знаходяться у північних районах області.
Недіючі свердловини є потенційними джерелами забруднення підземних вод. Однак на теперішній час роботи з тампонажу свердловин виконуються повільно у зв’язку зі складним фінансовим становищем суб’єктів господарювання, на балансі яких знаходяться дані свердловини, а також з причин неможливості встановлення власників значної кількості свердловин.
З метою вжиття заходів щодо охорони підземних вод від вичерпання і забруднення, а також виявлення несанкціонованого буріння свердловин, за рахунок чого відбувається пошкодження водоносних горизонтів, що є основною причиною погіршення якості питної води, необхідно проведення заходів щодо моніторингу та інвентаризації діючих, безхазяйних, самовільно пробурених артезіанських свердловин та тих, які не експлуатуються на території області в цілому.