Одеською обласною радою розглядається питання щодо можливості співфінансування реконструкції очисних споруд в селищі міського типу Затока Білгород-Дністровського району Одеської області.
Очисні споруди біологічного типу в Затоці були побудовані в 1992 році з продуктивністю 200 кубічних метрів на добу. В 2007 році було проведено капремонт споруди з урахуванням діючої продуктивності. Але, у зв’язку з розвитком курортного бізнесу, напливом туристів, особливо в літній період потужності очисних споруд не вистачає, технологія застаріла. Інколи бувають дні, коли на очисну споруду потрапляє до 700 кубічних метрів стоків.
«Дані очисні споруди відкритого типу, бо для харчування бактерій необхідний кисень. За законами хімії у 40-градусну спеку гази в рідині не розчиняються, бактерії голодують і відбувається неякісна обробка стоків. В такому вигляді води скидаються в так звані біопруди і це все просочується в акваторію Дністровського лиману, що викликає проблеми екологічного характеру – підвищений вміст азоту і фосфору», – повідомив інженер з технічного нагляду за будівництвом Затоцької селищної ради Олександр Васильєв.
Наразі ДП «Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» уже виконав проект реконструкції очисних споруд зі збільшенням потужності з 200 кубів до 700 кубів та з можливістю модернізації та установки мембранних біореакторів.
Вартість проектно-кошторисної документації склала більше 19 млн. грн. Рішенням сесії Затоківської селищної ради з бюджету розвитку на реконструкцію очисної споруди в 2017 році виділено 7 млн. грн, ще 12 млн. 195 тис. грн мають надію отримати з держбюджету.
«Ми вже зареєструвалися в ProZorro. Через два тижні нам повинні визначити підрядника, який виконуватиме ці роботи. Крім того, ми звернулися до Міністерства екології та природних ресурсів із заявкою і нас включили в перелік видатків за програмою «Природоохоронні заходи». Дуже сподіваємось в цьому році розпочати роботи», – відзвітував інженер.
Дане питання знаходиться на контролі голови обласної ради Анатолія Урбанського та депутата Верховної Ради Павла Унгуряна.
Очікуваний результат: збільшення продуктивності стоків і їх якості, припинення забруднення поверхневих вод і акваторії Дністровського лиману і Чорного моря та припинення неприємного запаху в курортній зоні. Також приведення очищених стоків до нормативів по Україні.