Мало хто знає про те, який незвичайний якір було знайдено на дні Куяльницького лиману у 1910 році, як виглядали леви на брамі маєтку графа Михайла Воронцова та який старовинний глобус найбільше знімали у пригодницькому кіно. А між іншим все це – загадкові експонати Одеського історико-краєзнавчого музею – одного з найбільших музеїв Одещини.
Музей має кілька відділів та філій. Найбільшою філією ОІКМ є Музей-меморіал героїчної оборони Одеси, розташований на шістнадцяти гектарах території 411-ї берегової батареї. У відділі ОІКМ Музей «Степова Україна» (вул. Ланжеронівській, 24-а) розкажуть все про традиції багатонаціональної Одещини. Болградський історико-етнографічний музей – також відділ Одеського історико-краєзнавчого музею. У музеї зібрана колекція матеріалів, які відображають історію Бессарабського краю, починаючи з V-IV століття до нашої ери.
Головний корпус закладу розташований на вул. Гаванній, 4, у старовинному палаці, зведеному у 1876 році за проектом Фелікса Гонсіоровського. Музейна колекція налічує понад 120 тисяч експонатів.
Щорічно, до Міжнародного дня музеїв працівники науково-просвітницького масового відділу музею проводять тут дні відкритих дверей з насиченою культурно-просвітницькою програмою для відвідувачів. Цьогорічна акція має назву «Museum. Мистецтво. Місто» та проходитиме 19 травня з 12.00 до 20.00.
«Ми не даремно обрали саме таку назву для проведення музейної акції. У Рік культурної спадщини, проголошеної UNESCO ми маємо на меті привернути увагу наших відвідувачів до добрих традицій музейництва, містобудування та мистецтва. Наші працівники підготували унікальну виставку «Відданий місту», присвячену творчості архітектора Юрія Дмитренка, який, на мою думку, незаслужено забутий, хоча для нашого міста зробив досить багато. Дітям під час майстер-класів буде запропоновано зобразити своє місто, яким вони його бачать у майбутньому. Для тих, хто цікавиться історією свого краю, ми підготували екскурсію «Загадки Хаджибею», – ділиться заступник директора з науки Одеського історико-краєзнавчого музею Юрій Слюсар.
Подібні соціальні проекти Одеський історико-краєзнавчий музей проводить щорічно. На думку музейних працівників подібні акції допомагають привертати увагу нових відвідувачів та популяризувати музеї серед населення.
«Вважається, що своє ставлення до історико-культурної спадщини суспільство висловлює саме через музеї. І з цим важко не погодитися, адже з кожним роком на території Одеської області починають з’являтись нові музейні проекти, збільшується кількість зацікавлених відвідувачів. Зичу всім музейним працівникам Одещини великих успіхів та розширення горизонтів наукових та професійних доробок. Сердечно бажаю вам творчої енергії, вдалих пошуків, цікавих знахідок, благополуччя і достатку, здоров’я, щастя й непохитної віри в світле майбутнє нашої держави», – привітав зі святом голова Одеської обласної ради Анатолій Урбанський.