В ефірі телеканалу «Репортер» голова обласної ради Анатолій Урбанський ознайомив глядачів з роботою депутатського корпусу, яка спрямована на вирішення екологічних проблем області. Зокрема, мова йшлася про збереження та відновлення водних ресурсів Тилігульського, Куяльницького лиманів, можливість відновлення екосистеми морського лиману Сасик, проведення капітальних будівельних робіт для запобігання руйнуванню Хаджибеївської дамби.
Загальновідомо, що всі одеські лимани в далекому минулому були гирлами річок, згодом стали мілководними затоками Чорного моря, які поступово відділилися від нього пересипом. Ці особливості, даровані природою, несуть в собі потужний потенціал для економічного та соціального розвитку регіону, сприяють підтримці і розвитку багатьох економічних галузей, в тому числі рибогосподарської, комунальної, туристично-рекреаційної, лікувально-оздоровчої. З метою збереження унікальних природних ресурсів Дністровської, Тилігульської та Тузлівської групи лиманів, вони були включені до складу водно-болотних угідь міжнародного значення, а також до об’єктів природно-заповідного фонду.
«З метою відновлення штучного з’єднувального каналу між Тилігульським лиманом та Чорним морем Одеська обласна рада спільно з Миколаївською (оскільки частина лиману відноситься до Миколаївської області) у 2015 році створили робочу групу, до складу якої входили депутати двох областей, представники екологічних департаментів, вчені та інженери. Як першочерговий захід для поліпшення гідрологічного стану лиману за рахунок коштів обласного бюджету, було здійснено перший етап проектних робіт – з Одеського обласного бюджету виділені кошти на розроблення проектно-кошторисної документації на проект капітального ремонту з’єднувального каналу «Тилігульський лиман – Чорне море».
Загалом на відновлення водних ресурсів Тилігульського лиману необхідно близько 75 мільйонів гривень, але ця сума непід’ємна для обласного бюджету. Тому обласна рада тісно співпрацює з депутатами Верховної Ради – ми заручилися підтримкою народних депутатів від Одещини, представників міжфракційного об’єднання «Південь України». Процес порятунку Тилігульського лиману буде проходити у три етапи. Спочатку планується будівництво гідротехнічних споруд для захисту каналу від занесення морськими відкладеннями. Після цього буде розчищено канал та створено бетонні споруди, що запобігатимуть зсуву ґрунту. Разом з цим буде розроблено програму для утримання лиману.
Для узгодження плану дій щодо поетапного відновлення рекреаційного та природоохоронного потенціалу Тилігульського лиману у другій половині травня планується спільна нарада екологів, землевпорядників, представників депутатських корпусів обласних рад, місцевого самоврядування Одещини та Миколаївщини.
Що стосується Куяльницького лиману – станом на сьогодні діє Регіональна програма збереження та відновлення водних ресурсів у басейні Куяльницького лиману на 2012-2018 роки. В рамках програми у 2015 році завершено будівництво, введено в дію та успішно експлуатується гідротехнічна споруда для запуску морської води Одеської затоки в Куяльницький лиман під контролем провідних наукових установ.
Не менш важливою є проблема басейну озера Сасик, точніше комплекс проблем екологічного, соціального, економічного та санітарно-епідеміологічного характеру, які неможливо вирішити без здійснення комплексних заходів. У 2015 році обласною радою було створено спеціальну робочу групу, яка з урахуванням узагальненого висновку Інституту проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України щодо недоцільності подальшого утримання озера Сасик в прісноводному стані та можливості його з’єднання з Чорним морем підготувала відповідні висновки і пропозиції. На підставі цих пропозицій обласна рада прийняла рішення від 30 жовтня 2015 року № 1454-VI «Про відновлення екосистеми морського лиману Сасик та реабілітації прилеглих територій». У 2016 році в якості першочергового заходу передбачено розроблення першого етапу комплексного природоохоронного проекту «Відновлення екосистеми морського лиману Сасик шляхом будівництва з’єднувального каналу та реабілітації прилеглих територій». Йдеться про проект будівництва з’єднувального каналу Сасик-Чорне море», – розповів Анатолій Урбанський в ефірі телеканалу.