Одеська національна наукова бібліотека – найстаріша книгозбірня України. Сьогодні вона має потужний понад п’ятимільйонний фонд вітчизняних і зарубіжних наукових документів, організує бібліотечно-бібліографічну і науково-інформаційну діяльність на загальнодержавному рівні, робить вагомий внесок у розвиток вітчизняної та світової науки. Фонд бібліотеки налічує також близько 200 тис. примірників рідкісних видань і рукописів, серед них – 52 інкунабули, понад 100 палеотипів. Тут зберігаються Хіландарські та Охридські листки з Євангелія ХІ ст., понад 2 тисячі рукописів ХІІ-ХІХ ст. латиною, грецькою, італійською, 2 слов’янськими та іншими мовами. Гордістю бібліотеки є книжкова колекція “Україніка”, до складу якої входять перші видання кирилівського шрифту, серед яких є видання вітчизняного першодрукаря Івана Федорова; архів і бібліотека видатного українського бібліографа і книгознавця М. Комарова; видання ХІХ століття; книги українських письменників, істориків і літературознавців діаспори. У бібліотеці зберігаються рідкісні видання з історії матеріальної культури, декоративно-прикладного мистецтва, живопису, графіки, музики, театру, кіно, фотографії, перші одеські альманахи. Значний інтерес становить добірка автографів О. Пушкіна, В.Жуковського, О. Блока, А. Чехова, П. Гулака-Артемовського, О. Бодянського, Дніпрової Чайки та багатьох інших видатних діячів культури і мистецтва. Особливе місце у фонді бібліотеки посідає колекція мініатюрних книг (понад 1,5 тисячі примірників). Значну частину фонду складають періодичні видання (газети, журнали) XVIII-XX ст., що виходили на території України і є невід’ємною часткою документальної пам’яті нашої держави. За роки існування Бібліотека видала понад 1500 наукових праць, з яких 1350 припадають на останні 45 років.
Понад 185-річна історія Одеської державної наукової бібліотеки – приклад багатогранного міжнародного партнерства на ниві бібліотечної справи.
«Бібліотеки – один з інструментів нашої цивілізації, який вже багато століть доводить свою ефективність в процесах збереження, накопичення і передачі людських пізнань. Незважаючи на широку доступність Інтернету, друкована книга залишається основою знань. Всебічна обізнаність покоління – це вклад в наше майбутнє», – зазначив голова обласної ради Анатолій Урбанський